Erasmus Öğrenci Değişim Programı

HomeÖğrenciler İçin

Erasmus Öğrenci Değişim Programı

Erasmus öğrenci değişim programı, öğrencilere yurt dışında en az 3 en fazla 12 ay süre ile eğitim imkanı sunan bir Avrupa öğrenci değişim programıdır.

Mevlana Öğrenci Değişim Programı
Öğrenci Değişim Programları İle Hayallerinizi Gerçekleştirin!
Farabi Öğrenci Değişim Programı
Burs Veren Kurumlar, Vakıflar ve Dernekler

Erasmus öğrenci değişim programı, öğrencilere yurt dışında en az 3 en fazla 12 ay süre ile eğitim imkanı sunan bir Avrupa öğrenci değişim programıdır. Üniversite öğrencilerine yurt dışında yabancı dillerini geliştirme ve farklı kültürleri tanıma fırsatını veren Erasmus Programı, öğrenciler için oldukça yararlı olduğu için son derece popülerdir. Bu program Avrupa Birliği kapsamında AB ülkeleri ve aday ülkelerdeki üniversiteler arasında yapılan anlaşmalar doğrultusundaki işbirliği ile yürütülmekte ve üniversiteler, anlaşmalarının bulunduğu yurt dışındaki üniversitelere öğrencilerini göndermektedir. Gönderilen öğrenciler burada bulundukları süre boyunca eğitimlerine devam ederken aynı zamanda yabancı dillerini geliştirmekte ve farklı kültürlerle tanışmaktadır.

Erasmus Öğrenci Değişim Programına Kimler Başvurabilir?

Erasmus Programı’na katılmak isteyen öğrenciler için birtakım başvuru koşulları vardır. Öncelikle öğrenciler okullarının hangi üniversiteler ile anlaşma halinde olduğunu öğrenerek işe başlamalılardır. Erasmus değişim programına başvuracak öğrencilerin lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk yılını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Yani başvuruda bulunabilmek için en az 2. sınıfta okuyor olmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, 2. sınıfta Erasmus Programı’ndan yararlanmak isteyen bir öğrenci, başvurusunu 1. sınıfta yapmalıdır.

Bunun yanı sıra değişim programına katılacak öğrencilerin akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için ise 4 üzerinden ez an 2.50 olması gerekmektedir. Öğrenciler daha sonra üniversiteleri tarafından açılmış yabancı dil yeterlilik sınavına tabi tutulmaktadır. Yabancı dil puanının %50 si ve akademik not ortalamasının %50 si alınarak oluşan ağırlıklı puanınız ile tercih ettiğiniz bir üniversiteye yerleşebilirsiniz.

Erasmus Programı ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Erasmus Değişim Programı dahilinde 37 ülke mevcuttur. Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkeler ile AB üyesi olmayan Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, Makedonya gibi ülkeler program dahilindedir. Tabii bu, 37 ülkeden istediğinize gidebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Burada önemli olan, üniversitenizin anlaşmalı olduğu ülkelerdeki üniversitelerdir. Bu sebeple anlaşmalı üniversiteler listesini üniversitenizden öğrenmekte yarar var.

Değişim programı ile en çok tercih edilen ülke İspanya’dır. Daha sonra Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya gibi ülkeler gelmektedir. Bu ülkelerdeki kaliteli üniversiteler öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Seçeceğiniz ülke pek çok açıdan tatmin edici olmalıdır. Bundan kasıt; üniversite eğitimi, konaklama, ulaşım, maddi anlamda yaşanabilir oluşu gibi etkenlerdir. Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurarak gitmek istediğiniz ülkeyi seçebilirsiniz.

Erasmus Bursu Ne Kadardır?

Erasmus bursu sizlere Erasmus süreniz kapsamında Birlik tarafından ödenen burs bedelidir. Burs miktarı gideceğiniz ülkeye göre farklılık göstermektedir. Hayat pahalılığına göre ülkeler 1. grup, 2. grup ve 3. grup ülkeleri olarak sınıflandırılmıştır.

1. grup ülkeleri olan Danimarka, Avusturya, Fransa, Finlandiya, Lihtenştayn, Birleşik Krallık, İrlanda, Norveç, İsveç ve İtalya’da aylık öğrenci öğrenim hibesi 500 Euro,

2. grup ülkeleri olan Hırvatistan, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, İzlanda, İspanya, Almanya, Lüksemburg, Slovenya, Portekiz, Hollanda ve Yunanistan’da aylık öğrenci öğrenim hibesi 400 Euro,

3. grup ülkeleri olan Bulgaristan, Letonya, Macaristan, Estonya, Litvanya, Malta,Slovakya, Romanya, Polonya ve Makedonya’da aylık öğrenci öğrenim hibesi 300 Euro’dur.

Erasmus bursu ödemeleri toplam tutarın %80 i gitmeden önce, %20 si ise döndükten sonra olmak üzere 2 taksit halinde yapılmaktadır.

Erasmus Değişim Programı Bana Neler Kazandıracak?

Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile yurt dışında kendi başınıza yaşayabilme deneyimi kazanacak, yabancı dilinizi geliştirerek farklı kültürleri tanıyacak aynı zamanda yurt dışındaki insanlara kendi kültürünüzü tanıtabileceksiniz. Yeni insanlar tanıyarak sosyal çevrenizi geliştirecek, eğitim sonrası için mesleki bağlantılara sahip olabileceksiniz. Erasmus Değişim Programı öğrencilere eğitim görerek farklı kültürleri tanıma fırsatını sağlayan çok yararlı bir programdır.

Erasmus hakkında daha fazla bilgi için Türkiye Ulusal Ajansı resmi sitesini inceleyebilirsiniz. Ayrıca Mevlana öğrenci değişim programı hakkında detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0