KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Bu yazıda KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak sorusunu cevaplayacağız. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nda yurt yerleştirmeleri tamamlandı, ek yerleştirmeler devam ediyor. Haliyle öğrenciler KYK burs başvurularının ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı.

Burs başvuruları ne zaman başlayacak, sonuçları ne zaman açıklanacak, burs alabilecek miyim, bu yıl burs miktarı ne kadar olacak gibi çok çeşitli sorular internette sıkça karşılaştığımız sorular oldu. Burs başvurularıyla ilgili her sorunuzun cevabı bu yazımızda olacak.

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

KYK burs başvuruları tüm üniversitelerdeki çeşitli kontenjanlara kayıt işlemlerinin tamamlanmasından sonra başlayacak. Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki tüm programlara, yatay, dikey, ek kontenjan ve özel yetenek gibi çeşitli kontenjanlarla yapılan tüm kayıt işlemlerinin bitmesi bekleniyor. Örneğin üniversitelere ek kontenjanla yerleşen öğrencilerin sonuçları ve kayıt işlemleri hala devam ediyor.

Bu durumda net bir tarih vermek mümkün değil ancak en geç eylül sonu yada ekim ayının başında burs başvuruları başlayacaktır. Geçen yıl ekim ayında başladığını da hatırlatmakta fayda var.

KYK bursu ile ilgili diğer sorular

Burs sonuçlarının en geç kasım ayında ilan edilmesini ilk bursun aralık ayında ödenmesi bekleniyor. İlk ödemede 3 aylık (ekim+kasım+aralık) ödeme yapılacağını düşünüyoruz. Ön lisans ve lisans öğrencilerine bu yıl ödenecek aylık burs miktarının 470 TL olduğu açıklandı. Burs miktarı yüksek lisans için 940 TL doktora öğrencileri için 1410 TL olarak belirlendi.

Ayrıca beslenme yardımı miktarı da arttı. Sabah kahvaltısı için 4 TL akşam yemeği için 8,5 TL olmak üzere günlük 12,5 TL aylık toplam 375 TL beslenme yardımı yapılıyor. Bu miktar KKTC için 4,5+9 TL olmak üzere günlük 13,5 TL olarak açıklandı.

“KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?” için 2 Yorum Yazılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir