KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

HomeKYK Burs

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK bursu hangi durumlarda kesilir, burs hangi durumlarda krediye dönüşür bu makalede bunları açıklayacağız. KYK Bursu Kimlere Verilir? Ünivers

KYK Taahhütname Onaylama
KYK Burs Sonuçları Açıklandı!
KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?
KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?
KYK Burs Başvuruları Başladı

KYK bursu hangi durumlarda kesilir, burs hangi durumlarda krediye dönüşür bu makalede bunları açıklayacağız.

KYK Bursu Kimlere Verilir?

Üniversitede eğitim gören, maddi olarak yetersiz koşullara sahip olduğu KYK tarafından tespit edilen öğrencilere burs hizmeti verilmektedir. Burs hizmeti verilecek kişilerin seçilmesi sırasında bazı kişilere öncelik sağlanmaktadır. Şehit ve gazi çocuklarına, anne ve babasını kaybetmiş çocuklara, milli sporculara öncelik verilmektedir. Diğer başvuranlar içinden ise maddi durumlarına göre sıralama yapılarak, verilecek kişiler belirlenmektedir. Durumu diğerlerine göre biraz daha iyi olan kişilere ise kredi verilmektedir.

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK bursunun kesilebilmesi için, öğrencinin o dönem başarısız olarak sayılması gerekmektedir. Dönem sonunda YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi’ne girilen başarı notu sonrasında gerekli sınırlamanın altında kalan öğrencilerin bursları krediye dönüşmektedir. Bu başarı sınırlaması 4’lük sistem üzerinde 2’nin altında kalan, 100’lük sistem üzerinde ise 53,33 puanının altında kalan öğrencilerin bursunun kesilmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda hazırlık okuyan öğrencilerin hazırlık sınıfını geçememesi durumunda da bursları krediye dönüşmektedir. Başarı sınırlamasının altında kalan öğrencilerin bursları Ekim ayı itibariyle öğrenim kredisine dönüşecektir. Bu süre zarfına kadar alınan bursların geri ödenmesi gibi bir durum söz konusu değildir fakat bu süreçten sonra alınacak olan öğrenim kredisi ileride devlete geri ödenmek zorundadır.

KYK Bursumun Krediye Dönüşüp Dönüşmediğini Nasıl Anlarım?

KYK bursunuzun krediye dönüp dönmediğini merak ediyorsanız bunun en kesin cevabını E-devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken e-devlet şifreniz ile sisteme girmek ardından ise Gençlik ve Spor Bakanlığı kısmından ‘ Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama ‘ hizmetine tıklamaktır. Açılacak olan sayfadan aldığınız burs veya öğrenim kredisi hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.
Eğer e-devlet sistemine giriş yapamıyorsanız ödemeyi aldığınız Ziraat Bankası’nın İnternet Bankacılığı üzerinden hesabınıza gelen ödemelerin detaylarını inceleyerek de bu bilgilere ulaşabilirsiniz. İnternet Bankacılığı kullanmıyorsanız ise Ziraat Bankası ATM’lerinden size gelen ödemeler ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Hakkında

KYK olarak bilinen Kredi Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bir eğitim kurumudur. Üniversite öğrencilerine yönelik hizmetler vermektedir. Üniversite öğrencilerine yurtlarında barınma olanağı sağlarken, aynı zamanda eğitim ihtiyaçlarına destek olabilmek için öğrencilere de burs ve kredi vermektedir. Ülkemizin 81 ilinde kız ve erkek üniversite öğrencilerine barınma ihtiyaçlarını gidermek için yurt imkanı sunmasının yanı sıra yurtlarında kalan öğrencilere sabah 4 TL , akşam 8,5 TL olacak şekilde toplam 12,5 TL beslenme yardımı yapmaktadır. Diğer özel yurtlara oranla yemekhane ve kantin işletmelerinde oldukça yüksek standartlara sahip olmalarıyla ön plana çıkmaktadırlar. Yemeklerin kalitesi ve çeşitliliği bakımından öğrencilerin her zaman beğenisini toplamayı başarmışlardır. Yurtlarında gerçekleştirdikleri eğitim seminerleri ve kursları ile öğrencilerin geleceğe bilinçli bir şekilde hazırlanabilmesine olanak sağlamaktadırlar.

Kredi Yurtlar Kurumu öğrencilerinin barınma ve beslenme ihtiyaçlarını giderirken bunun yanında eğitim masraflarını minimum seviyeye çekebilmek için öğrencilere burs ve kredi adı altında maddi destek sağlamaktadır. Öğrencilerin maddi durumları göz önünde bulundurularak bazı öğrencilere burs verilirken, durumu diğer öğrencilere göre biraz daha iyi olarak görülen öğrencilere ise geri ödemeli olan kredi verilmektedir. Öğrencilere 2018 yılında verilen burs ve kredi miktarı 470 TL iken, 2019 yılı itibari ile bu fiyat 500 TL olacaktır.

KYK bursu hangi durumlarda kesilir başlıklı makalemizde anlattığımız konular içerisinde anlamadığınız ya da yeterli bilgiye erişemediğiniz durumlar var ise, yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Merve 3 ay ago

    Iki yillik ön lisans okudum fakat staji vermedigim icin mezun olamadim staji verseydim gecen yıl mezun olacaktim. Bazi durumlardan dolayi staji vermeyip okuldan kaydimi sildirecegim . Bu iki yil icinde aldigim burs krediye dönüşüp bana odettirirler mi ?