KYK Bursu Kesilenler Ne Yapmalı?

KYK Bursu Kesilenler Ne Yapmalı?

Başarısızlık nedeniyle KYK bursu kesilenler ne yapmalı? Not ortalaması koşullarını sağlamayan yada hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin bursu kesildiğinde ne yapabilirler?

KYK bursunun devamı için başarı şartı arandığı herkesçe malum. KYK bursunun ödenmesi için aranan şartlarda not ortalamasının 4 üzerinden 2, 100’lük sistemde 53,33 olması gerekir. Ayrıca hazırlık sınıfı öğrencilerinin de hazırlıkta başarılı olup bir üst sınıfa geçmeleri şartı aranır.

Bu bilgiler KYK tarafından her yıl eylül ayında YÖKSİS üzerinden kontrol edilir. Yeni eğitim öğretim yılında burs ödemelerinin devamı için öğrencilerin yukarıda bahsettiğimiz başarı durumları kontrol edilir. Bu kriterlere göre başarısız kabul edilen öğrencilerin bursu kesilir.

Eğer YÖKSİS’ teki bilgilerinizde bir hata olduğunu düşünüyorsanız üniversitenizin öğrenci işleri birimi ile görüşüp düzeltmeniz gerekir.

Burs Yerine Kredi Almak İstemiyorsanız!

KYK Bursu kesilen öğrenciler için eğitiminin kalan süresi boyunca öğrenim kredisi ödenmeye devam eder. Eğer kesilen bursunuzun yerine öğrenim kredisi almak istemiyorsanız e-devlet sistemindeki KYK burs / kredi iptal başvurusu modülünden kredi ödemelerini iptal ettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir