KYK Kredi Borçları Mecliste Görüşülüyor

KYK kredi borçlarının affı meclis komisyonlarında görüşüldüğü iddia ediliyor. Buna göre Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ ndan kredi almış ve henüz ödememiş milyonlarca kişinin borçları silinecek.

Geçmiş yıllarda KYK kredisi almış ve henüz ödememiş olanlar için kredi affı Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarında görüşüldüğü iddia ediliyor. Görüşülen kanun teklifi yasalaşırsa milyonlarca öğrencinin kredi borcu silinecek.

Kredi ve Yurtlar Kurumu, her yıl üniversiteye başlayan ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere aylık burs ödüyor. Ayrıca maddi durumu normal veya iyi kabul edilen öğrencilere de öğrenim kredisi bağlanıyor. Kredinin geri ödenmesi içinde öğrencinin mezuniyetinin ardından 2 yıl geçmesi ve sigortalı bir işe girmiş olması bekleniyor.

Ancak maddi durumu iyi olmadığı halde burs alamayan ve hatta maddi durumu iyi olduğu halde burs alabilen pek çok öğrenci olduğu her öğrencinin malumu. İş bulmanın zorluğu yanında bu gibi durumlar da göz önüne alındığında KYK kredi geri ödemesi ister istemez zorlaşıyor. Bu borçların affı ile geçmişteki hatalı burs-kredi kararları da temize çekilmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir