KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

HomeKYK Yurt

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK yurt başvurusu nasıl yapılır, 2019 yılı E-Devlet KYK yurt başvuruları hangi tarihlerde ve nasıl yapılacak bu sayfada adım adım anlattık. YKS y

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak
KYK Ek Yurt Başvuruları Ne Zaman?
KYK Taahhütname Onaylama
KYK Ek Yurt Başvuruları Başladı
KYK Yurt Kayıtları Nasıl Yapılır?

KYK yurt başvurusu nasıl yapılır, 2019 yılı E-Devlet KYK yurt başvuruları hangi tarihlerde ve nasıl yapılacak bu sayfada adım adım anlattık.

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla üniversiteye yerleşen gençler için KYK yurt başvurusu telaşı da başladı. Her yıl olduğu gibi KYK yurt başvuruları bu yıl da E-Devlet üzerinden yapılacak. 2019 yurt başvuruları 19 ağustos günü başlayacak ve 26 ağustos günü sonlanacak.

Yurt Başvuruları E-Devlet Üzerinden

KYK yurt başvuruları sadece e-devlet üzerinden yapılabilecek. Dilekçe ile yada yurt müdürlüklerine doğrudan başvuru yapmak mümkün olmayacak. Bu sebeple KYK yurt başvurusu yapacak adayların e-devlet şifresi edinmeleri ve başvuru işlemlerini son güne bırakmamaları faydalarına olacaktır.

E-devlet sistemine giriş PTT’ den alınan şifreler dışında internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, yeni T.C. kimlik kartı ile de yapılabilmektedir.

Dikkat: E-devlet sistemindeki KYK başvuruları için mobil cihaz (telefon/tablet) kullanmayınız, e-devlet mobil uygulaması ile başvuru yapmayınız. Mobil uygulama ve cihazlar KYK başvurularında sorun yaşamaktadırlar. Başvuru işlemleri için bilgisayar ve güncel bir internet tarayıcı (chrome) kullanın.

Önce Üniversite Kaydı Yapılmalı

KYK Yurt başvurusu yapmadan önce üniversite kaydı yapılmalıdır. Yurt başvuruları için kazandığınız üniversite ve bölüm baz alınacak, bu sebeple e-devlet sisteminde (YÖK) üniversite kaydınızın tamamlanmış olması gerekiyor. Endişelenmeyin, KYK yurt başvuru tarihleri üniversite kayıt tarihlerinden daha uzun sürecek ve başvurunuzun yetişmemesi için bir neden yok.

2019 KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular, e-devlet sisteminde Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasındaki Yurt Başvuru İşlemleri uygulaması üzerinden yapılacaktır. (Tıklayın: https://www.turkiye.gov.tr/kyk-yurt-basvurusu)

Bu uygulamada kimlik bilgileri, öğrenim bilgileri, adres bilgileri, aile bilgileri gibi adımlardan oluşan toplam 9 adımlı bir başvuru aşaması var. Endişelenmeyin, çoğu bilgiler resmi kurumlardan otomatik olarak alınacak ve size sadece bu bilgileri onaylamak kalacak. Ancak bu adımlardaki bilgileri dikkatle kontrol etmenizde yarar var.

Üniversite kaydınızın doğru yapıldığını, öğrenim bilgileri adımında özellikle kontrol edin. Eğer hatalı bir bilgi gözüküyorsa üniversitenizin öğrenci işleri birimi ile iletişime geçip bu hatayı düzelttirin.

KYK yurt başvuru sürecinde karşılaştığınız sorunlarda KYK iletişim merkezini 444 19 61 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Bu sayfada verdiğimiz bilgiler ile ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0