KYK Yurt Kayıtları Nasıl Yapılır?

HomeKYK Yurt

KYK Yurt Kayıtları Nasıl Yapılır?

KYK yurt başvuru sonuçları açıklandı ve yurtlara yerleştirilen binlerce öğrenci için yurt kayıt işlemleri başladı. Bu sayfada KYK yurt kayıtları nası

KYK Ek Yurt Başvuruları Ne Zaman?
KYK Ek Yurt Başvuruları Başladı
KYK Yedek Yurt Sonuçları
İstanbul KYK Yurtları Telefon Numaraları ve Adresi
KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak

KYK yurt başvuru sonuçları açıklandı ve yurtlara yerleştirilen binlerce öğrenci için yurt kayıt işlemleri başladı. Bu sayfada KYK yurt kayıtları nasıl yapılır, yurt kaydı nereden ve nasıl yapılacak, gerekli evraklar nelerdir sorularını bu sayfada yanıtlayacağız.

Hala sonuçlarınızı öğrenmediyseniz sonuc.kyk.gov.tr adresinden kimlik kartı bilgileriniz yada e-devlet şifreniz ile sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

KYK yurt sonuçları sayfasında “Yurt Kazandı” ibaresini görüyorsanız, bu ekranda adı ve adresi yazılı olan KYK yurduna yerleşme hakkı kazandınız demektir. Bu aşamadan sonra yurt kayıt işlemleri için yapmanız gerekenleri sırasıyla bulabilirsiniz.

KYK Yurt Kayıtları Nasıl Yapılır?

KYK yurt kayıtları için evrak toplamanıza, yurda gitmenize gerek yok. Kayıt hakkı kazandığınız durumda yapmanız gereken işlemlerin hepsini internet üzerinden yapabilirsiniz.

1- İlk Yurt Ücreti Ödenecek

Ziraat Bankası online ödeme sayfası (https://kyk.ziraatbank.com.tr/) üzerinden, atm yada şubelerinden ilk yurt ücreti ödenecek. TCKN ile ödeme ekranına geldiğinizde ödemeniz gereken ücreti görebileceksiniz. Bunun dışında bir yerde ödemeniz gerek ücret yazmıyor.

İlk yurt ücretinin içerisinde depozito ücreti ve ilk ayın yurt ücreti var, bu sebeple aylık yurt ücretinden daha yüksektir.

2- Taahhütname Onaylanacak

E-devlet sistemi üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasındaki Yurt Kayıt İşlemleri (https://www.turkiye.gov.tr/kyk-yurt-kayit-islemleri) menüsünden taahhütname onaylanacak.

Hala e-devlet şifresi olmayan adaylar kimlikleri ile birlikte PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi alabilir ve taahhütname onaylayabilir. KYK Taahhütname onaylama işlemleri hakkında daha fazla bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

3- KYK Yurt Kaydınız Tamamlandı

Yukarıdaki adımları tamamladıysanız yurt kaydınız tamamlanmıştır. Yurtların açılış tarihi olan 17 eylül itibariyle yurdunuza yerleşebilirsiniz.

Yurt Kayıtları Hakkında Uyarılar

İlk yurt ücretini ödemezseniz yada e-devlet üzerinden taahhütname onaylamazsanız yurt kayıt hakkınızı kaybedersiniz. Geçtiğimiz yıl yurt kayıt hakkı kazanan pek çok aday taahhütname onayı yapmadığı için sorun yaşamıştı.

KYK yurt kayıtları sadece yukarıda anlattığımız yöntemle yapılacak, yurt müdürlükleri aracılığıyla kayıt yapılmayacak.

KYK sonuç açıklama sistemi için tıklayın : https://sonuc.kyk.gov.tr

COMMENTS

WORDPRESS: 0