Mevlana Öğrenci Değişim Programı

HomeÖğrenciler İçin

Mevlana Öğrenci Değişim Programı

Mevlana Öğrenci Değişim Programı, 23 Ağustos 2011 tarihinden beri yurt dışına öğrenci gönderip yurt dışından öğrenci alan bir öğrenci değişim programı

Burs Veren Kurumlar, Vakıflar ve Dernekler
Erasmus Öğrenci Değişim Programı
Öğrenci Değişim Programları İle Hayallerinizi Gerçekleştirin!
Farabi Öğrenci Değişim Programı

Mevlana Öğrenci Değişim Programı, 23 Ağustos 2011 tarihinden beri yurt dışına öğrenci gönderip yurt dışından öğrenci alan bir öğrenci değişim programıdır. Program kapsamında öğrenciler çeşitli ülkelerde öğrenimlerini burslu olarak devam ettirebilmektedir. İsmini, dünyaca ünlü filozof ve sofu olan Mevlana’dan almıştır.

Mevlana, 1207 yılında Afganistan’da doğmuştur. O da, tıpkı isminin verildiği programa katılan öğrenciler gibi dünyanın değişik ülkelerinde yer alan eğitim kurumlarını gezmiştir.

Mevlana’nın felsefesinde, ‘’değişim’’ önemli bir yer kaplar. Sizde Mevlana Öğrenci Değişim programı ile dünyanın her yerine gidebilir ve eğitiminizin bir bölümünü yabancı bir ülkede sürdürebilirsiniz.

Mevlana Öğrenci Değişim Programına Kimler Başvurabilir?

Mevlana Öğrenci Değişim Programına katılmanız için, ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmanız gerekmektedir. Açık, dışarıdan, yaygın veya uzaktan eğitim öğretimde iseniz değişim programından yararlanamazsınız. Mevlana Öğrenci Değişim Programı’na katılabilmeniz için, eğer lisans veya ön lisans öğrencisiyseniz en az 2.5, yüksek lisans veya doktora öğrenciyseniz en az 3 not ortalamanızın olması gerekmektedir.

Mevlana’ ya Nasıl Kabul Edilirsiniz?

Kabul edilmek için, gideceğiniz üniversiteden ve YÖK’ten kabul almanız gerekmektedir. Gitmek istediğiniz üniversiteyi kendiniz bulursunuz ve genellikle üniversitenin internet sitesinden kendiniz başvurursunuz. YÖK ise kaynakları doğrultusunda yurtdışına gidecek öğrenci sayısının listesini oluşturur. YÖK, bu listeyi oluşturup sıralarken, not ortalamanızın %50sini ve dil puanı sonucunuzun %50sini toplar. Sonuçlara okulunuzun internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mevlana Değişim Programında Eğitimin Süresi

Mevlana Öğrenci Değişim Programı ile yurt dışında en az bir, en fazla iki dönem (yarı yıl) eğitiminizi sürdürebilirsiniz. Yarı yıl hesabı, eğitim sistemine göre değişiklik gösterebilir ancak toplam süre en fazla 1 eğitim öğretim yılıdır.

Hangi Ülkelere Gidebilirsiniz?

Dünyadaki pek çok ülkeye gidebilirsiniz. Sizin daha önce başka bir değişim programına katılmış olmanız, Mevlana Öğrenci Değişim Programı’na katılmanıza engel olmaz. Yine aynı şekilde, ülkenize döndükten sonra başka bir öğrenci değişim programına katılmanızın önünde de hiçbir engel yoktur. Bu konuda en net bilgiyi üniversitenizin Mevlana koordinasyon ofisinden alabilirsiniz.

Nasıl Başvurulur?

Mevlana Öğrenci Değişim Programına başvurunuzu kendi okulunuzdaki kurum koordinasyon ofisinden yapabilirsiniz. Başvuru dönemlerinde üniversitenizin internet sitesinde Mevlana Değişim Programı ile ilgili duyurular yayınlanır ve bunu takiben de başvuru süreci başlar.

Mevlana Öğrenci Değişim Programının Burs İmkanları

Öncelikle, yurtdışı eğitiminiz süresince, mevcut burslarınız ve kredileriniz devam eder. YÖK’ün size ödeyeceği burs ise gideceğiniz ülkenin fiyatlarına göre belirlenir. Bu miktar, aylık bursunuzun 3 katına kadar çıkabilmektedir. Burslarınız ödenirken, toplam miktarın %70i aylıklar halinde ödenir. Kalan %30 için ise başarılı olduğunuz derslerin toplam kredisinin tüm derslerin toplam kredisine oranına göre bir hesap yapılır. YÖK’ün ayırdığı kaynakların yetersiz kalması durumunda ise özel burs yoluyla Mevlana Öğrenci Değişim Programı’na katılımınızı sağlayabilirsiniz.

Mevlana Programının Ders Denkliği

Mevlana Öğrenci Değişim Programı’ nda, ders denkliği konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız. Yurt dışında alacağınız hangi dersin burada hangi derse denk düştüğü bellidir ve başarılı olmanız durumunda hiçbir kaybınız olmaz.

Mevlana için Gereken Belgeler

Başvururken:

 • Aday Öğrenci Başvuru Formu
 • Öğrenci Bilgi Formu

Gitmeden Önce:

 • Öğrenim Protokolü
 • Kabul Belgesi (gideceğiniz üniversiteden)
 • “İntibak” Formu
 • Uçak Bileti
 • Pasaport Fotokopisi
 • Öğrenci Yükümlülük Sözleşmesi

Döndükten Sonra:

 • “İntibak” Formu
 • Pasaport Fotokopisi
 • Öğrenci Katılım Belgesi
 • Öğrenci Nihai Raporu
 • Öğrenim Protokolü

COMMENTS

WORDPRESS: 0