Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim Kredisi Nedir?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisi nedir? Kimler öğrenim kredisi alabilir? Eğer burs sorgulama ekranında sonuç öğrenim kredisi alabilirsiniz uyarısı görüyorsanız, size öğrenim kredisi çıkmış demektir.

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nun verdiği yüksek öğrenim öğrencileri için geri ödemeli bir kredidir. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri normal öğrenim süreleri boyunca öğrenim kredisi alabilirler. Geri ödemesiz KYK bursu alan öğrenciler kredi alamazlar.

Öğrenim Kredisi Ne Kadardır?

Öğrenim kredisi son yapılan zam ile birlikte aylık önlisans ve lisans öğrencileri için 470TL olmuştur. Yüksek lisans için 940, doktora öğrencileri için öğrenim kredisi miktarı 1410 TL.

Kimler Öğrenim Kredisi Alabilir?

KYK öğrenim kredisi, başvuran tüm yüksek öğrenim öğrencilerine verilir. KYK burs ve öğrenim kredisi başvuruları aynı ortamda (e-devlet üzerinden) yapılmaktadır. Burada 3 farklı seçenek söz konusu. 1-Sadece burs istiyorum, 2-Sadece kredi istiyorum ve 3-Öncelikle burs istiyorum çıkmazsa kredi almak istiyorum. Bu doğrultuda 2. seçenek ile başvuran hemen hemen tüm yüksek öğrenim öğrencilerine kredi çıkmaktadır. 3. seçenek ise burs kontenjanına dahil olmadığınız durumda size kredi tahsis edilebileceği anlamına gelir.

Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Hayır öğrenim kredisi kesilmez. Okul ile ilişiğiniz kesilmediği veya adli bir vaka yaşanmadığı sürece öğrenim kredisi ödemeleri devam eder. Aşağıda öğrenim kredisinin kesilmesine sebep olan tüm durumlar listelenmiştir.

Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,
Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme,
Öğretim kurumunun kapatılması,
Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması,
Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma,
Kesin hükümle mahkum olma,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir