Rektörlük Bursu Nedir?

Rektörlük Bursu Nedir?

Rektörlük bursu nedir, KYK bursu ile farkı nelerdir, rektörlük bursunu kimler alabilir sorularını bu içerikle yanıtlayacağız. Öncelikle rektörlük bursu nedir bunu açıklayalım.

Rektörlük Bursu Nedir?

Rekörlük bursu, KYK bursu ile aynı burstur. Rektörlük bursuna başvuru yapamazsınız. Tercih döneminde burs yada kredi için yaptığınız başvuru geçerlidir. Düzeltme: bazı üniversiteler rektörlük bursu başvurusu alıyorlar ancak sınırlı sayıda kontenjana sahip.

Üniversite rektörlükleri kendileri burs ödemesi yapmıyorlar. Dolayısı ile KYK bursu alan birisi için rektörlük bursu bir anlam ifade etmez. KYK burs başvuruları yapıldıktan sonra rektörlüklere başvuran öğrenci listelerini gönderir ve öncelik verilecek öğrenci kontenjanını belirtir.

Rektörlük öğrenci listesi içerisinden üniversite birimleri ile burs ihtiyacı olan öğrenci araştırmasını yapar ve KYK’ ya burs alması uygundur şeklinde bir liste gönderir. Bu liste içerisinde yer alan öğrenciler KYK bursu almaya önceliklidirler.

Rektörlük Bursu Almak İçin…

Gerçek bir ihtiyaç sahibiyseniz ve bunu resmi belgelerle ispatlayabiliyorsanız (kardeş sayısı, gelir seviyesi vb.) üniversitenizin rektörlüğüne durumunuzu anlatan bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Dilekçenizin dikkate alınıp alınmayacağının bir garantisi tabi ki yok.

KYK bursu almak için öncelik listesinde yer alan bir durumunuz varsa ve resmi kurumlarca bu durumunuz teyit edilebiliyorsa rektörlük bursu yada kyk bursu almak için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. KYK zaten resmi kurumlardan sizin bilgilerinizi teyit edip size KYK bursu tahsis edecektir.

KYK bursu öncelik listesi şöyle;

Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)
Gazi çocukları,
Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi gereği,
“Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular,
ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler.

Benzer bir içerik olan öğrenim kredisi hakkında bilgi için tıklayın. Sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

“Rektörlük Bursu Nedir?” için 1 Yorum Yazılmış

  1. Normal verdiğiniz bursları araştırın gerçek ihtiyaç sahiplerine mi gidiyor.Adam esnaf geliri düşük gösteriyor hem az vergi veriyor hemde devletten burs alıyor altında BMW Mercedes ile geziyor ücretli memur işçilerde devlete kazandiginin vergisini kuruşuna kadar ödüyor zar zor çocuk okutuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir