KYK Ek Yurt Başvuruları Ne Zaman?

KYK Ek Yurt Başvuruları Ne Zaman?

2019 KYK ek yurt başvuruları ne zaman başlar? Yüksek lisans, DGS, yatay geçiş, lisans tamamlama, özel yetenek sınavı ile kayıt olanlar için yurt başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak bu sayfada anlattık.

Başvurular Başladı!

2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı Ek kontenjanla ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına ilk defa yerleştirilen öğrenciler ile 7143 sayılı Kanun kapsamında aftan yararlanarak yeniden öğrenime başlayan öğrenciler, Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına ilk defa yerleştirilen öğrenciler, Lisansüstü öğrencileri (arasınıf dahil), Yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, Yurt içi ve yurt dışı değişim programına katılan ve lisans tamamlama öğrencileri yurt başvurusu için tıklayınız.

2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı Uluslararası öğrencilerin Yurt başvurusu için (Hostel Application for International Students) tıklayınız.

Ek yurt başvuruları için son başvuru tarihi 30 eylül 2019.

Ek Yurt Başvurusu Nedir?

Ek kontenjan, özel yetenek, yüksek lisans, doktora, ülkemize kendi imkanları ile gelen yabancı uyruklu öğrenciler ile geç sonuçlanan dikey geçiş ve yatay geçiş öğrencileri için ayrıca alınan yurt başvurularına ek yurt başvurusu deniliyor.

Bu kadar farklı gruptan öğrenci için açılacak olan kontenjanın yukarıda saydığımız tüm gruplar için kayıt işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. Bu sebeple KYK ek yurt başvuruları biraz geç başlar.

KYK Ek Yurt Başvuruları

Yatay geçiş, dikey geçiş, lisans tamamlama,  yurt içi ve yurt dışı eğitim programlarına katılan, ek kontenjan, af ile dönenler, lisansüstü (ara sınıflar dahil), özel yetenek ve diğer öğrenciler (diploma notu ile dikey geçiş yapan, GATA’dan elenen vb.) için ek yurt başvuruları EYLÜL ayı içerisinde yapılacak. Bu gruba Erasmus ve Farabi yapıp asıl okuluna dönen öğrenciler de dahil.

Henüz KYK net bir tarih açıklamadı, ancak geçen yıl 3-10 ekim tarihleri arasında başvurular alınmıştı. Bu yılda süreç 2 hafta erken başladığı için ek yurt başvuruları eylül ayı içerisinde alınacaktır.

Uluslararası Öğrenciler İçin Yurt Başvurusu

Ülkemize kendi imkanları ile gelen yabancı uyruklu (uluslararası) öğrenciler için yurt başvuru tarihleri yine eylül ayında alınmasını bekliyoruz. Uluslararası öğrencilerin yurt başvurusu yapabilmeleri için geçerli bir TC kimlik numarasına sahip olmaları gerekiyor.

İlgili tarihlerde başvuru yapmak duyuruları takip etmek için kurumun resmi web sayfasını (yurtkur.gsb.gov.tr) takip edebilir, çağrı merkezi üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Daha önce yayınladığımız yurt başvurusu nasıl yapılır başlıklı makalede adım adım başvuru sürecini anlattık, bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir