KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

HomeKYK KrediKYK Burs

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK burs başvurusu nasıl yapılır, 2019 e-devlet KYK burs başvuruları nereden ve nasıl yapılacak? Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs

KYK Bursu Kesilenler Ne Yapmalı?
KYK Burs Başvuruları Başladı
Rektörlük Bursu Nedir?
KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?
KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK burs başvurusu nasıl yapılır, 2019 e-devlet KYK burs başvuruları nereden ve nasıl yapılacak?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvuruları e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlete giriş yaptıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasındaki hizmetler listesinden Kredi / Burs Başvurusu modülünden KYK burs başvurusu yapılacaktır.

KYK Burs Başvuruları 2019

E-devlet sisteminden Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasındaki Kredi / Burs Başvurusu modülü ile başvuru ekranına ulaşabilirsiniz. Başvuru ekranına ulaşmak için tıklayın!

KYK burs başvuru ekranında sizi 9 adımlı bir süreç bekliyor. Endişe etmeyin, başvuru adımlarındaki gerekli bilgiler ilgili devlet kurumlarından otomatik olarak alınacak ve size sadece onaylamak kalacak. Tabiki doğru olup olmadığını kontrol ettikten sonra.

Burs Başvuru Adımları

KYK burs başvuru adımları aşağıda listelenmiştir;

 1. Başvuru Bilgileri
 2. Kimlik Bilgileri
 3. Öğrenim Bilgileri
 4. Bilgilendirme Mesajı
 5. Adres Bilgileri
 6. Özel Durum Bilgileri
 7. Aile Bilgileri
 8. Ön izleme
 9. İşlem Sonucu

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminde KYK burs başvurusu yaparken karşınıza kısa bir Başvuru Bilgilendirme adımı gelecek, onaylıyorum diyerek geçebilirsiniz.

Kimlik bilgileri ekranındaki bilgiler Nüfus ve Vatandaşlık işleri başkanlığından otomatik olarak çekilir, kontrol ederek onaylayınız.

Öğrenim bilgileri ekranında eğer birden çok üniversiteye yada bölüme kayıtlı iseniz burs başvurusu için geçerli olan üniversite/bölüm yanındaki kutucuğu seçiniz. Eğer tek bir üniversite kaydınız varsa zaten listede sadece o gözükecektir.

Üniversite / bölüm yada sınıf bilginiz bu ekranda yanlış yada hatalı gözüküyorsa kayıtlı olduğunuz üniversitenin öğrenci işleri birimi ile görüşüp bu yanlışlığı düzeltmeniz gerekir.

Özel durum bilgileri ekranında burs almak için öncelik hakkınız yada özür durumunuz varsa bunu listeden seçmelisiniz. Bu durumunuzla ilgili kanun maddesini işaretlemelisiniz.

Aile bilgileri ekranında nüfus kayıt örneği belgesinde yer alan bilgilere uygun olarak seçimler yapmalısınız. Nüfus kayıt örneği belgesini de yine e-devlet üzerinden temin edebilir ve bu ekrandaki bilgileri girmek için kullanabilirsiniz.

Ön izleme adımında KYK burs başvurusu için tüm adımlarda beyan etmiş olduğunuz bilgilerin listesini görebilirsiniz. Burada yer alan burs başvuru bilgilerinizi dikkatle kontrol ettikten sonra onaylayabilirsiniz. Eğer bilgilerinizde bir hata varsa yada düzeltme yapmak istiyorsanız ilgili adıma dönüp bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Burs Almaya Öncelikli Olanlar

KYK bursu almaya öncelikli olanlar listesi aşağıdadır.

 • Şehit ve gazi çocukları ile şehit bekar ise kardeşi veya gazi bekar ise kendisi,
 • hem annesi hemde babası vefat edenler,
 • tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğunu belgeleyenler,
 • liseyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ na bağlı yetiştirme yurdunda tamamlayanlar,
 • Darüşşafaka lisesinden mezun olanlar,
 • Milli sporcular

E-devletten başvuru sırasında (6-Özel Durum Bilgileri ekranından) bu öncelik bilgilerinizi beyan etmeniz ve özel durum dilekçeniz ile birlikte bu belgelerinizi KYK Genel Müdürlüğü’ne elden yada posta yolu ile teslim etmeniz gerekir. İlgili adres için KYK iletişim bilgileri sayfasını ziyaret edin.

Burs Sonuçları ve Taahhütname Onaylama

Burs sonuçlarının hangi tarihte ilan edileceği henüz belli değil, ancak tahminen ilk ödemelerin kasım ayına yetişeceğini düşünüyoruz.

Açıklanan sonuçlara göre burs veya öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin e-devlet üzerinden taahhütname onaylama işlemi yapması gerekir. Bu işlemi yapmayan öğrenciler bu hakkından feragat etmiş sayılır.

COMMENTS

WORDPRESS: 2
 • comment-avatar
  Özcan YILDIRIM. 2 sene ago

  Yatay geçiş yapan öğrenci önceden aldigi bursu yeni okuluna aktarabilmesi için bekliyor.
  E devletten olmuyor ve basvurular bir hafta sonra bitecek
  Ne yapmalıyız

  • comment-avatar

   E-devletten burs başvurusu değil, burs nakil başvurusu yapmanız gerekir. KYK çağrı merkezini arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.