Öğrenci Değişim Programları İle Hayallerinizi Gerçekleştirin!

HomeÖğrenciler İçin

Öğrenci Değişim Programları İle Hayallerinizi Gerçekleştirin!

Öğrenci değişim programları ile ister yurt içinde ister yurt dışında eğitiminizi destekleyebilir, deneyim kazanabilirsiniz. Değişim programları kariye

Burs Veren Kurumlar, Vakıflar ve Dernekler
Farabi Öğrenci Değişim Programı
Mevlana Öğrenci Değişim Programı
Erasmus Öğrenci Değişim Programı

Öğrenci değişim programları ile ister yurt içinde ister yurt dışında eğitiminizi destekleyebilir, deneyim kazanabilirsiniz. Değişim programları kariyerinizde size fırsat olarak dönecektir. AB tarafından desteklenen Erasmus Değişim Programı ile anlaşmalı yurt dışındaki üniversitelerde, YÖK’ün desteklediği Mevlana Değişim Programı ve Farabi Değişim Programı ile yurt içi ve yurt dışında öğrenci olma şansını elde edebilirsiniz.

Öğrenci Değişim Programları ve Burslar

Verilecek burs miktarları da değişim programlarına ve gidilecek ülkeler ile yurt içinde gidilecek üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Bu programlara katılarak kültürel gelişiminizi, dil gelişiminizi destekleyebilirsiniz. Ayrıca verilecek burslarla maddi açıdan rahat olmanız sağlanmaktadır. Peki, üniversite öğrencileri için fırsat olan bu değişim programları nelerdir?

Erasmus Değişim Programı

Erasmus, yükseköğretim kurumlarının işbirliğine dayanan, bu işbirliği ile hem öğrencilere hem de akademisyenlere farklı ülkelerde ve üniversitelerde, kısa dönemli olmak üzere, deneyim görmelerini sağlayan programdır. Avrupa Birliği tarafından destelenmektedir. Kültür, dil, gezi açısından Erasmus ile akademik yılın bir veya iki döneminde, staj olarak ise en az iki ay olmak üzere anlaşmalı yapılabilir.

Erasmus’a ile öğrenci kabul eden ülkelere bakacak olursak; Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, Norveç bulunmaktadır.

Burs miktarlarına bakacak olursak; Norveç, İsveç, Finlandiya, Avusturya, İtalya, Danimarka, İsviçre 500 Euro burs verirken Hollanda, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Yunanistan, Portekiz, Belçika Türkiye’ de 400 Euro vermektedir. Litvanya, Estonya, Romanya, Letonya, Bulgaristan Polonya, Macaristan, Makedonya gibi ülkelerde 300 Euro burs ile öğrencilere destek olmaktadır.

Mevlana Değişim Programı

Mevlana, yurt içindeki yükseköğretim kurumları ile yurt dışındaki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim görevlilerinin değişimini sağlayan programdır. Değişim programına katılacak öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl olmak üzere değişim yapabilirler.

Mevlana değişim programı ile Avrupa, Asya-Pasifik, Latin Amerika, Kuzey Amerika bölgelerine gidecek olan öğrencilere aylık 1300 TL, Sahraaltı Afrika, Orta Asya bölgelerine gidecek olanlara 1200 TL, Güney Kafkasya, Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerine gidecek olanlara ise 1100 TL burs verilecektir.

Farabi Değişim Programı

Farabi öğrenci değişim programı, YÖK’ün desteği ile yurt içinde farklı bir yükseköğretim kurumunda öğrenimini devam ettirmeyi veya öğretim görevlilerinin değişimini destekleyen değişim programıdır. Farabi değişim programları ile bir veya iki yarıyıl değişim yapılabilmektedir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0